Pierwszy film dokumentalny i cenne rady, jak go nakręcić

Data dodania:
Kategoria: Kultura i sztuka
Ocena
0.00

Filmy dokumentalne, to metoda na przedstawienie swojej historii w dowolny dla nas sposób. Stanowią one bowiem ważną część kinematografii. Świetnie przekazana treść zostaje zapamiętana na wieki. W tym gatunku mamy możliwość pokazania różnych okoliczności i postępowania. 

Marzy Ci się nakręcenie własnego filmu dokumentalnego i nie jesteś pewien, jak go zrealizować? Ten wpis jest idealny dla Ciebie !

Jakie elementy są najważniejsze w filmie?

Z początku najlepiej ogół wstępnie rozpisać, ale pamiętaj żeby zostawić również nieco miejsca na improwizację za kamerą! Nie musisz silnie trzymać się planu, lecz wstępne opracowanie pojedynczych kadrów z pewnością ułatwi pracę.

Scenariusz w filmie i dlaczego jest istotny

Scenariusz jest ważny wówczas, gdy w filmie pojawia się osoba mówiąca, przedstawiająca historię – tak zwany lektor. Rozpisany tekst, który będzie odczytywany przez lektora, jest bezpośrednią wskazówką jeśli chodzi o długość filmu, ujęcia czy muzykę.

Jeśli masz już scenariusz, to jesteś już w połowie całego procesu! Sprawa jest nieco bardziej złożona, jeżeli pragniesz zawrzeć w swoim filmie kilka osób, które będą narratorami historii. Jest to trochę trudniejsze, ale nie niemożliwe :)

Dowiedz się, jakiego sprzętu potrzebujesz

Do nakręcenia filmu dokumentalnego, którego nagranie będzie charakteryzowało się dużą dynamicznością – poruszanie się z miejsca na miejsce, ograniczenia czasowe – potrzeba lekkiego i mobilnego sprzętu.

Tak naprawdę potrzebujesz tylko tych kilku rzeczy wymienionych poniżej:

  • kamera, która niekoniecznie musi być najwyższej jakości, istotne jest żeby opanować jej obsługę do perfekcji przed rozpoczęciem filmowania;
  • mikrofon do nagrywania dźwięku – istotne jest, aby nie zbierał losowych dźwięków z otoczenia;
  • statyw z całą pewnością przyda się podczas kręcenia i pozwoli na wyeliminowanie efektu latającego obrazu podczas nagrywania;
  • komputer z oprogramowaniem do montażu filmu – jeśli masz dostęp do profesjonalnych programów, to wspaniale, natomiast jeśli tego dostępu nie masz, to w Internecie wyszukasz wiele darmowych opcji.

Czemu ujęcia w filmie są tak ważne?

Film dokumentalny, to rozwiązanie, które umożliwia nagrywanie dowolnej ilości ujęć. Jeśli jesteś reżyserem, to sam decydujesz o klimacie filmu oraz jakości zdjęć. Do wyboru mamy wiele opcji, w tym nagrywanie z ręki, użycie drona oraz statywu - te metody z łatwością połączymy w całość. Nie zapominajmy jednak, aby mieć przygotowany zarys lub pomysł na film.

Na sam koniec pamiętajmy o tym, żeby nie ograniczać się, co do ilości ujęć. Tak zwany "overshooting", to pojęcie, które oznacza "nagrywanie zbyt wiele". W filmie dokumentalnym właśnie o to chodzi - aby nagrywać, jak najwięcej!

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Taniec lekiem na całe zło
Data dodania:
Filmy dokumentalne, to metoda na przedstawienie swojej historii w dowolny dla nas sposób. Stanowią one bowiem ważną część kinematografii. Świetnie przekazana treść zostaje zapamiętana na wieki. W tym gatunku mamy możliwość pokazania różnych okoliczności i postępowania. Marzy Ci się nakręcenie własnego filmu dokumentalnego i nie jesteś pewien, jak go zrealizować? Ten wpis jest idealny dla Ciebie !Jakie elementy są najważniejsze w filmie?Z początku najlepiej ogół wstępnie rozpisać, ale pamiętaj żeby zostawić również nieco miejsca na improwizację za kamerą! Nie musisz silnie trzymać się planu, lecz wstępne opracowanie pojedynczych kadrów z pewnością ułatwi pracę.Scenariusz w filmie i dlaczego jest istotnyScenariusz jest ważny wówczas, gdy w filmie pojawia się osoba mówiąca, przedstawiająca historię – tak zwany lektor. Rozpisany tekst, który będzie odczytywany przez lektora, jest bezpośrednią wskazówką je...