Zakup domu – na co potrzeba zwrócić największą uwagę?

Data dodania:
Kategoria: Nieruchomości
Ocena
0.00

Kiedy zamierzamy kupić dom, to powinniśmy się przygotować na trudny i czasochłonny proces. Dom jest dużą inwestycją, toteż prawdopodobnie będziemy musieli zaciągnąć kredyt hipoteczny w banku, a to jest już zobowiązanie na długie lata naszego życia. Zanim zdecydujesz się kupić konkretną nieruchomość, to zapoznaj się z naszymi radami, które pomogą Ci uchronić się przed dużymi kłopotami! Zapraszamy serdecznie.

Sprawdź stan prawny nieruchomości, którą chcesz kupić!

Podstawowa i bardzo istotna rzecz – zawsze sprawdzaj status prawny nieruchomości! Dzięki temu zdobędziesz pełne przekonanie, że dom zbywany jest legalnie i np. nie zostanie ukryta współwłasność kogoś z rodziny sprzedającego. O ile cokolwiek wyda Ci się podejrzane, to skonsultuj to z ekspertami. Możesz też skorzystać z usług polecanego oraz wypróbowanego biura nieruchomości, wtedy transakcja będzie o wiele bezpieczniejsza.

Zapoznaj się z lokalizacją wokół domu!

W większości przypadków nabywa się jeden dom w ciągu całego życia, zatem konieczne jest porządne namyślenie się nad wyborem i wybieganie trochę w przyszłość. Z jakiego powodu? O ile dom ma nam służyć przez resztę życia, wskazane jest przemyśleć jego położenie, czy zawsze będzie dla nas odpowiednie oraz zastanowić się, czy będzie dla nas wygodny na starość. Jeżeli zamierzasz powiększyć rodzinę, to także powinieneś mieć na uwadze podczas planowania rozmieszczenia pomieszczeń. Z myślą o dzieciach, możesz także sprawdzić różnorodne opcje dojazdu do większego miasta lub rozlokowanie sklepów oraz punktów usługowych. Pamiętaj, że interesująca cena domu najczęściej jest powiązana z jakimiś niedogodnościami, np. w okolicy przewidywana jest budowa drogi szybkiego ruchu, co w oczywisty sposób będzie wiązało się z natężonym hałasem. Zwróć również uwagę, w jakiej odległości znajduje się sklep spożywczy, albowiem dla niektórych kilkudziesięciominutowa eskapada po zakupy może być dużym problemem. W dzisiejszych czasach obecność chociażby skromnego sklepu spożywczego w danej miejscowości jest już podstawą, ale jeśli nie wyobrażasz sobie ranka bez świeżych bułek – powinieneś się upewnić w tej kwestii.

Dowiedz się, jaki jest stan techniczny domu, który chcesz kupić!

Rzetelnie obejrzyj, w jakim stanie znajduje się nieruchomość. Czy dom nie ma grzyba na ścianach? Czy wszystkie instalacje działają? Czy dach jest szczelny? Oczywiście z wieloma wadami i problemami możesz sobie poradzić, a dom wyremontować według swojego gustu, jednakże wszelkie znalezione wady są też przesłanką do negocjacji cenowej. Możesz na wejściu zaplanować dodatkowe koszty, które przyjdzie Ci pokryć, aby zamieszkanie w domu było możliwe.

Ważnym aspektem są bliscy sąsiedzi!

Wiele osób pewnie nie bierze tego pod uwagę, ale powinno się przejść po okolicy przez jakiś czas. Poznaj sąsiadów oraz sprawdź, czy w pobliżu nie będziesz mieć towarzystwa, które będzie ciężkie do zaakceptowania. Konflikty sąsiedzkie są na nieszczęście bardzo częste. Jeżeli dostrzeżesz, że coś Cię może niepokoić już na samym początku, to może powinieneś rozważyć jednak rezygnację z zakupu domu w tej okolicy. Na przykład, uporczywe wzywanie policji z powodu zakłócania ciszy nie będzie dla nikogo miłe, a cała sprawa może się nawet skończyć w sądzie. Co więcej, mieszkanie obok osób, których się nie lubi, stanie się istną męczarnią po pewnym czasie.

Umowa kupna domu łącznie z wyposażeniem koniecznie musi być na piśmie!

Kiedy podejmiesz decyzję, który dom będzie Twój, to zakończysz zakup poprzez formalności oraz końcową finalizację inwestycji. Jeżeli umawiasz się z dotychczasowym właścicielem, że pozostawi Ci część mebli i sprzętu, to najlepiej podpisz z nim umowę na wyposażenie. Nie radzimy umawiać się na słowo, ponieważ wiele było przypadków, kiedy to obecny właściciel zmieniał zdanie. Dlatego warto, abyś się zabezpieczył wcześniej!

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii

Brak Artykułów

Kiedy zamierzamy kupić dom, to powinniśmy się przygotować na trudny i czasochłonny proces. Dom jest dużą inwestycją, toteż prawdopodobnie będziemy musieli zaciągnąć kredyt hipoteczny w banku, a to jest już zobowiązanie na długie lata naszego życia. Zanim zdecydujesz się kupić konkretną nieruchomość, to zapoznaj się z naszymi radami, które pomogą Ci uchronić się przed dużymi kłopotami! Zapraszamy serdecznie.Sprawdź stan prawny nieruchomości, którą chcesz kupić!Podstawowa i bardzo istotna rzecz – zawsze sprawdzaj status prawny nieruchomości! Dzięki temu zdobędziesz pełne przekonanie, że dom zbywany jest legalnie i np. nie zostanie ukryta współwłasność kogoś z rodziny sprzedającego. O ile cokolwiek wyda Ci się podejrzane, to skonsultuj to z ekspertami. Możesz też skorzystać z usług polecanego oraz wypróbowanego biura nieruchomości, wtedy transakcja będzie o wiele bezpieczniejsza.Zapoznaj się z lokalizacją wokół domu!W większośc...