Jaki strój należy nosić latem w górach?

Data dodania:
Kategoria: Sport i rekreacja
Ocena
0.00

Letnia wycieczka w góry daje wiele przyjemności, równocześnie osobom początkującym, jak i zaawansowanym. Aby spędzić tam przyjemne chwile i wrócić do domu z uśmiechem na twarzy, to należałoby dobrze przeanalizować rzeczy, które będą w tych warunkach potrzebne. Niestety przy złym wyposażeniu może się zdarzyć tak, że doznamy poparzenia słonecznego lub odwodnienia organizmu. W niniejszym artykule wyjaśniamy, co jest niezbędne podczas letniej wycieczki w góry. Zapraszamy!

Nie zapominaj o nakryciu głowy podczas spaceru w górach!

Do najważniejszych elementów należy okrycie głowy. Musimy ochronić nasze oczy, głowę, włosy przed intensywniejszym promieniowaniem słonecznym. Dostępne są wszechstronne chusty, tradycyjne czapki z daszkiem lub kapelusze z rondem, które osłonią górną powierzchnię naszego ciała.

Zatroszcz się o prawidłową odzież podczas wycieczki w góry latem!

Kolejnym istotnym aspektem jest odzież – koszulki, bluzy, spodnie. Najlepiej by ubrania przepuszczały powietrze, to znaczy były oddychające. Podczas gdy energicznie maszerujemy, nasze ciało bardziej się poci. Z tej przyczyny ważne jest odprowadzenie wilgoci, by nie schładzać ciała na przykład mokrą koszulką. Wspaniałe na letnie wyprawy są ubrania z wełny merino, która jest cienka oraz dopasowuje się do otoczenia, regulując temperaturę ciała. Często wraz z latem nadchodzą silniejsze deszcze, w związku z tym należałoby spakować także kurtkę przeciwdeszczową z wodoodporną membraną. Przede wszystkim przydatne są te z dodatkowym systemem wentylacji, przykładowo w postaci dłuższych zamków pod pachami, które będą odprowadzać powietrze. Co do wodoszczelności, jest zależna od parametrów pojedynczych membran. Zwykłe kurtki softshellowe mogą nie powstrzymać mocnych opadów deszczu, gdyż są pokryte wyłącznie impregnatem zapewniającym nienasiąkanie wody, który po kilku praniach najzwyczajniej się ściera. Należałoby zainwestować zatem w porządną, hardshellową kurtkę z dobrej jakości membraną.

Kup odpowiednie buty, które będą właściwe na letnią wyprawę w góry!

Porządne buty na szlaki górskie to ważna kwestia. Przeważnie większość osób radzi, aby decydować się na wyższe buty sięgające za kostkę. Nie jest to natomiast konieczność, jeżeli wybieramy proste, niezbyt wymagające trasy. Bierzmy pod uwagę także temperaturę, w jakiej przyjdzie nam się wspinać – kilka centymetrów przewiewu stopy będzie robić różnicę. Niewątpliwie nie uwzględniamy wszelakiego rodzaju klapek bądź lekkiej konstrukcji półbutów. Po kilkugodzinnym marszu nawet po równej powierzchni na stopach pojawią się bąble, pęcherze, obtarcia i będzie nam po prostu niekomfortowo. Na lekkie trasy możemy za to przemyśleć ubiór porządnych, turystycznych sandałów. Tego typu obuwie jest bardzo wygodne ze względu na dobre dopasowanie do stopy i mocne podeszwy. W czasie chodzenia zabezpieczają nasze nogi przed zwichnięciami i upadkami. Większość jest zabezpieczona antybakteryjnymi powłokami, co dodatkowo chroni przed wilgocią. Jeżeli bierzemy pod uwagę obuwie z wyższą cholewką, weźmy pod uwagę te z wodoszczelną membraną. Odporność butów na wodę jest niezmiernie ważna, kiedy przechodzimy przez kałuże czy strumyki lub zwyczajnie zacznie kropić deszcz.

Podczas letniej wycieczki w góry, zatroszcz się o okulary przeciwsłoneczne!

Okulary przeciwsłoneczne to niewątpliwie „musthave” wypadu w góry. Kiedy jesteśmy wyżej nad poziomem morza, słońce także mocniej daje się we znaki. Wówczas jesteśmy bardziej narażeni na promieniowanie. Chrońmy oczy, wybierając okulary, które naprawdę są do nas dostosowane, nie będą spadać z nosa w czasie aktywnego marszu.

Na wycieczkę w górach latem zabierz ze sobą odpowiedni plecak!

Na wycieczkę w górach latem należy zabrać ze sobą stosowny plecak. Nieraz zdarza się widzieć na szlaku osoby z reklamówką, w których trzymają picie oraz jedzenie. Na szczęście spora część turystów wie, że plecak jest kluczowy podczas górskich wypraw. Pamiętajmy, aby był on usztywniany, najlepiej, jeśli im dłuższa trasa, tym plecak sztywniejszy. Do tego dobra wentylacja, zwłaszcza podczas ciepłych dni, a także miękkość, która sprawi, że plecak na plecach jest wygodniejszy!

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii

Brak Artykułów

Letnia wycieczka w góry daje wiele przyjemności, równocześnie osobom początkującym, jak i zaawansowanym. Aby spędzić tam przyjemne chwile i wrócić do domu z uśmiechem na twarzy, to należałoby dobrze przeanalizować rzeczy, które będą w tych warunkach potrzebne. Niestety przy złym wyposażeniu może się zdarzyć tak, że doznamy poparzenia słonecznego lub odwodnienia organizmu. W niniejszym artykule wyjaśniamy, co jest niezbędne podczas letniej wycieczki w góry. Zapraszamy!Nie zapominaj o nakryciu głowy podczas spaceru w górach!Do najważniejszych elementów należy okrycie głowy. Musimy ochronić nasze oczy, głowę, włosy przed intensywniejszym promieniowaniem słonecznym. Dostępne są wszechstronne chusty, tradycyjne czapki z daszkiem lub kapelusze z rondem, które osłonią górną powierzchnię naszego ciała.Zatroszcz się o prawidłową odzież podczas wycieczki w góry latem!Kolejnym istotnym aspektem jest odzież – koszulki, bluzy, sp...