Fotografowanie dronem - jak zrobić dobre zdjęcia z wysokości?

Data dodania:
Kategoria: Kultura i sztuka
Ocena
0.00

Nie da się zaprzeczyć, że zdjęcia wykonane z wysokości to bardzo wyjątkowe pamiątki. Tradycyjne fotografie stawiają nam pewnego rodzaju ograniczenia. Te wykonane dronem nabierają zupełnie innego wymiaru. Dzięki dronom można uchwycić perspektywy, z którymi zwykły aparat by sobie nie poradził. Technika ta nie polega jednak tylko na podniesieniu drona w górę i wykonywaniu zdjęć na oślep. Poznaj zatem zasady, które ułatwią Ci naukę.

Fotografowanie dronem - jak robić zdjęcia z wysokości?

Wykorzystanie drona do robienia zdjęć z powietrza daje zupełnie nowy wymiar fotografii. Oprócz możności sterowania położeniem drona w płaszczyźnie poziomej od obiektu, przede wszystkim możesz zmieniać położenie w pionie – wysokość. Zapewnia to wiele nowych opcji fotograficznych. Wystarczy wznieść się dronem na właściwą i oczywiście dozwoloną wysokość, a następnie opuścić obiektyw na dół. Nowe możliwości wykonywania zdjęć mogą uchwycić znane nam już miejsce w nieoczekiwany sposób.

Jak dobrać odpowiednią ekspozycję do zdjęcia robionego dronem?

Ekspozycja, to znaczy naświetlenie poszczególnej klatki, jest fundamentalnym elementem do osiągnięcia satysfakcjonujących efektów. Prześwietlenie oraz niedoświetlenie ma bezpośredni wpływ na oddanie piękna i niuansów fotografowanego krajobrazu. Żeby uniknąć niechcianych efektów, można skorzystać z trybu automatycznego robienia zdjęć. Jednak wskazane jest nauczyć się korzystać z trybu ręcznego, w tym celu wskazane jest rozbudować swoją wiedzę na temat działania migawki, przysłony i ISO.

Jeżeli jednak zdjęcie, na jakim nadzwyczaj nam zależało, nie wyjdzie w zadowalający sposób, to istnieje sposób na uratowanie klatki – tak zwana postprodukcja kolorów. Na tym etapie można poeksperymentować w przeróżnych programach do obróbki zdjęć. Wskazane jest pobawić się z balansem bieli bądź nasyceniem poszczególnych części zdjęcia. Jest to pewnego rodzaju „zabawa” ze zdjęciem, wskazane jest spróbować – efekty mogą być nieoczekiwanie zadowalające :)

Jak rozplanować poszczególne elementy fotografii dronem?

Kompozycja, to znaczy układ poszczególnych elementów w kadrze, jest istotna do zrobienia dobrego zdjęcia. Źle zaplanowana kompozycja zdjęcia zaburza pewną jego równowagę i zniekształca je.

Wskazane jest rozszerzyć swoją wiedzę w temacie technik kompozycji takich, jak:

  • zasada trójpodziału,
  • linia diagonalna,
  • symetria,
  • centrum.

Pożyteczną opcją w tym przypadku są linie podziału (tzw. „grid”), jakie można włączyć w ustawieniach aplikacji. Taka siatka znacznie ułatwi wykonywanie zdjęć, a uplanowana kompozycja będzie łatwiejsza do osiągnięcia.

Jak wybrać porę dnia odpowiednią do sesji dronem?

Sesja zdjęciowa wykonywana na zewnątrz to duże wyzwanie. W końcu nie jest to studio, w którym mamy socjalistyczny sprzęt, lampy i możemy dowolnie modyfikować ustawienia światła. Na świeżym powietrzu jesteśmy skazani na warunki pogodowe, nasłonecznienie, zachmurzenie oraz zmieniające się światło w zależności od pory dnia. 

Do filmowania dronem warto jest wykorzystać tak zwaną "złotą godzinę" Co to oznacza? Fotografowie podkreślają, że najlepszą porą jest pierwsza godzina po wschodzie słońca oraz ostatnia przed zachodem. W tych porach słońce tworzy naturalne i miękkie barwy, które świetnie współgrają z obiektywem drona. Materiał nagrany o takich porach będzie wyglądał najatrakcyjniej, a więc nie będzie trzeba poświęcać już dużo czasu na obróbkę zdjęć.

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Taniec lekiem na całe zło
Data dodania:
Nie da się zaprzeczyć, że zdjęcia wykonane z wysokości to bardzo wyjątkowe pamiątki. Tradycyjne fotografie stawiają nam pewnego rodzaju ograniczenia. Te wykonane dronem nabierają zupełnie innego wymiaru. Dzięki dronom można uchwycić perspektywy, z którymi zwykły aparat by sobie nie poradził. Technika ta nie polega jednak tylko na podniesieniu drona w górę i wykonywaniu zdjęć na oślep. Poznaj zatem zasady, które ułatwią Ci naukę.Fotografowanie dronem - jak robić zdjęcia z wysokości?Wykorzystanie drona do robienia zdjęć z powietrza daje zupełnie nowy wymiar fotografii. Oprócz możności sterowania położeniem drona w płaszczyźnie poziomej od obiektu, przede wszystkim możesz zmieniać położenie w pionie – wysokość. Zapewnia to wiele nowych opcji fotograficznych. Wystarczy wznieść się dronem na właściwą i oczywiście dozwoloną wysokość, a następnie opuścić obiektyw na dół. Nowe możliwości wykonywania zdjęć mogą uchwycić znane na...